fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

GENERAL ADMINISTRATION


Christ School in Bangalore is run by the fathers of Carmelites of Marty Immaculate through a registered body Christ Educational Society Bangalore. The CMI Congregation has its head quarters in Ernakulum Kerala. The Prior General, assisted by four his Councillors, is at the head of the administration. The Prior General’s House at Chavara Hills in Kochi is the headquarters of the Congregation.

  • PRIOR GENERAL


    Rev. Dr. Thomas Chathamparambil CMI
  • GENERAL COUNCILLOR
    FOR EDUCATION AND MEDIA COMMUNICATION


    Rev. Dr. Martin Mallthu CMI

CURRENT ADMINISTRATION


Dharmaram College Bangalore, the major study house of CMI congregation, contributes secular education through various education institutions like Christ University, Christ Engineering College, Christ Residential PU College, Christ Group of Schools etc. The Rector of Dharmaram College is the Manager of all the education institutions under the Christ Educational Society, Bangalore.


MANAGER

Rev. Fr. Varghese Vithayathil CMI

CO ORDINATOR PRINCIPAL
VICE PRINCIPAL
& FINANCE ADMINISTRATOR


Rev. Fr. Nilson Davis CMI Rev. Fr. Nijo Jose CMI Rev. Fr. Reji Koodapatt CMI

FORMER MANAGERS

     
1  	Rev. Fr. Justin Koyipuram CMI Rev. Fr. Justin Koyipuram CMI 1981-1984
2  	Rev. Fr. Thomas Mampara CMI  Rev. Fr. Thomas Mampara CMI 1984-1990
3  Mar. Emmanuel  Pothanamuzhy CMI  Mar. Emmanuel Pothanamuzhy CMI 1990-1993
4 Rev. Fr. Thomas Kadankavil   CMI Rev. Fr. Thomas Kadankavil CMI 1993-1996
5 Rev. Fr. Domitian Manickathan   CMI  Rev. Fr. Domitian Manickathan CMI 1996-1999
6 Rev. Fr. Sebastian Poonolly   CMI Rev. Fr. Sebastian Poonolly CMI 1999-2002
7 Rev. Fr. James Narithookil   CMI Rev. Fr. James Narithookil CMI 2002-2008
8 Rev. Fr. Augustine Thottakara    CMI Rev. Fr. Augustine Thottakara CMI 2008-2011
9  Rev. Fr. Thomas Aykara CMI Rev. Fr. Thomas Aykara CMI 2011-2017
10 Rev. Dr. George Edayadiyil CMI Rev. Dr. George Edayadiyil CMI 2017-2020
11 Rev. Dr. Paul Achandy CMI Rev. Dr. Paul Achandy CMI 2020-2023

LIST OF PRINCIPALS

   
1  Rev. Fr. John Marius Manickanamparambil  CMI Rev. Fr. John Marius Manickanamparambil CMI 1984-1996
2  Rev. Mathew BassusManjakunnel   CMI Rev. Mathew BassusManjakunnel CMI 1996-1999
3 Rev. Fr. Jose Kariamadam   CMI Rev. Fr. Jose Kariamadam CMI 1999-2003
4 Rev. Fr. Antony Payyappilly   CMI Rev. Fr. Antony Payyappilly CMI 2003-2004
5 Rev. Fr. Joseph Rapthappilly    CMI Rev. Fr. Joseph Rapthappilly CMI 2004-2011
6 Rev. Fr. Shaju Varghese Pellissery    CMI Rev. Fr. Shaju Varghese Pellissery CMI 2011-2013
7 Rev. Fr. Augustine Paimpallil  CMI Rev. Fr. Augustine Paimpallil CMI 2013-2018
8 Rev. Dr. Martin Mallath  CMI Rev. Dr. Martin Mallath CMI 2018-2020
9 Rev. Fr. Sebastian Elanjickal CMI Rev. Fr. Sebastian Elanjickal CMI 2020-2023

CO-ORDINATORS


Co-ordinators monitor and maintain the quality in teaching and good relationship with the students as the part of the quality management team to achieve good result and excellence.


HIGH SCHOOL UPPER PRIMARY LOWER PRIMARY
Ms. Sheena K John Ms. Arunpriya Lal Ms. Jerin James


TEACHING STAFF


Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
SUBJECT
1. Ms. Christie Noel Science 10. Ms. Cini Joseph Science
2. Mr. Venkatesh H R Kannada 11. Mr. Anil P M Social Science
3. Mr. Murali M Hindi 12. Ms. Vidya Rani Sinha Hindi
4. Ms. Betty Biju English 13. Mr. Vinod Kumar V Science
5. Mr. Lucas Physical Education 14. Mr. Babu Antony Joseph English
6. Ms. Jancy Thomas Mathematics 15. Ms. Madamma V R Kannada
7. Ms. Rashina A T Social Science 16. Ms. Deepa R N Physical Education
8. Ms. Sreeja K Computer Science 17. Ms. Jeny Annie Ronney Social Science
9. Ms. Arunpriya Lal Science 18. Mr. Thomas S T Mathematics
Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
SUBJECT
1. Mr. Chikkanagaiah G Kannada 10. Ms. Amruthesha A Kannada
2. Ms. Lourd Mary Kannada 11. Mr. Justin Kumar Social Science
3. Ms. Molly Mathew Mathematics 12. Mr. Jose K J Mathematics
4. Ms. Glomy Thomas Social Science 13. Ms. Geetha Bai S L Hindi
5. Ms. Nazia Banu S English 14. Ms. Sheena K John Science
6. Ms. Smitha K L Social Science 15. Ms. Bincy C B English
7. Ms. Smitha C Simon Computer Science 16. Ms. Shikha Sinha Counsellor
8. Ms. Jayashree Raju Kannada 17. Ms. Vinus Alice Lakra Hindi
9. Mr. Sampath Kumar K Art Education 18. Ms. Silvi K Aby Hindi
Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
SUBJECT
1. Ms. Jessy Shibu Mathematics 10. Ms. Jeena Nurse
2. Ms. Omana Jacob Mathematics 11. Ms. Jerin James EVS
3. Ms. Vijaya Barnabas EVS 12. Mr. Ramesha K Physical Education
4. Ms. Sheeja Joseph Mathematics 13. Sr. Sowmya Ulahannan English
5. Ms. Haidy A.X English 14. Ms. Ritika Priya EVS
6. Ms. Leema Assuntha Mathematics 15. Ms. Aparna Thomas Mathematics
7. Ms. Celeenamma C M Englsh 16. Ms. Rekha B U Kannada
8. Ms. Elizabath Rani D EVS 17. Ms. Ezhilarassi Computer Science
9. Ms. Savitha Asha A Kannada 18. Ms. Ramya H J Kannada

NON-TEACHING STAFF


Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
DESIGNATION
1. Mr. Nagesh Kumar I M Administrative
2. Mr. Winny Antony Administrative
3. Ms. Josephine shaila Administrative
4. Ms. A Paveen Maria Administrative
5. Mr. Shantappa C Librarian
6. Mr. Babu George Reception
Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
SUBJECT
Sl No
NAME
SUBJECT